top
1 2 3
icona

O dobrym wychowaniu w stajni.

JESTEM ZWIEDZAJĄCYM – z punktu widzenia zwiedzającego :-)
- chcę pooglądać koniki, bo moje dziecko nigdy nie widziało konia
- chcę pogłaskać koniki, bo nigdy nie miałem do tego okazji
- chcę nakarmić koniki, bo to sprawi, że koń mnie polubi
- chcę pojeździć na konikach, wystarczy 10minut, bo będę mógł powiedzieć, że jeździłem konno
- chcę tylko postać chwilę w stajni, bo chcę sobie popatrzeć, co się tu dzieje

JESTEM ZWIEDZAJĄCYM – z punktu widzenia właściciela stajni :-)
- chcę pooglądać koniki, oczywiście, nie ma problemu, ale prosimy to robić w miejscu do tego wyznaczonym – ławki, wiata – wtedy Państwo nie utrudniacie nam naszej pracy, blokując przejście dla koni, lub wchodząc na teren do tego nieprzygotowany.
- chcę pogłaskać koniki, prosimy tego NIE robić, nie życzymy sobie, by ludzie wpychali rączki dzieci między głowę konia, a kraty boksu, podobnie sprawa ma się z dorosłymi – kiedy ręka jest między kratami wystarczy jeden ruch głowy konia, by zrobić nam poważną krzywdę. NIGDY również nie wiadomo czy konie w boksach gryzą, lepiej nie sprawdzać tego na sobie.
- chcę nakarmić koniki, prosimy tego NIE robić, sprawa ma się podobnie jak w punkcie powyżej, następnie prosimy mieć na uwadze, że konie są karmione przez obsługę stajni regularnie i niczego im nie brakuje. Dla każdego właściciela konia ważne jest, by wiedział co koń jadł, by w razie nagłej choroby był w stanie szybko opisać sytuację weterynarzowi. W związku z tym, że konie nie wymiotują, każde spleśniałe, zepsute jabłko lub marchewka może spowodować sytuację zagrażającą życiu konia.
- chcę pojeździć na konikach, wystarczy 10minut – oczywiście, nie ma problemu, ale bardzo prosimy umawiać się wcześniej telefonicznie. Zbyt często spotykamy się z sytuacją, że zwiedzający przychodzi w dowolnej chwili do stajni i oczekuje, że przerwiemy swój i koński odpoczynek, by poprowadzić chwilę zajęcia. Niestety również my, a przede wszystkim konie, potrzebują odpoczynku. Nie możemy sobie pozwolić na to, by przemęczać konie, dlatego jazdy są skrupulatnie planowane, tak by konie miały czas odpocząć. Sytuacji, w których musimy Państwu odmówić ze względu na odpoczynek koni, możecie Państwo uniknąć umawiając się wcześniej z nami telefonicznie.
- chcę tylko postać chwilę w stajni, oczywiście, nie ma problemu, ale bardzo prosimy robić to w miejscach do tego przeznaczonych. Nasza stajnia jest malutka, kiedy wejdzie do niej kilku zwiedzających, blokując wejście do środka lub wejście do boksu, prowadząc konie nie mamy się już gdzie w niej pomieścić. Prosimy pamiętać, że Wasze bezpieczeństwo nie zależy tylko od nas, ale również od Państwa!

Dlatego jeśli chcecie Państwo, żeby Wasz przyjazd do stajni był udany i przyjemny nie tylko dla Was, ale i dla koni i właścicieli stajni, zapoznajcie się proszę z poniższymi radami:

1. Zanim przyjedziecie Państwo do stajni zadzwońcie do instruktorów, czy można się umówić na jazdy, lub czy mają oni czas pokazać wam stajnię i opowiedzieć o koniach.

2. Zanim przyjedziecie Państwo do stajni zapoznajcie się z nią dzięki stronom internetowym lub choćby poprzez Facebooka (często spotykany problem -”bo zapomnieliśmy adresu, proszę wytłumaczyć dojazd”, lub „czy można przyjść z dzieckiem na koniki?”)

3. Najważniejsze jest BEZPIECZEŃSTWO – w stajni zapoznajcie się Państwo z informacjami wywieszonymi w widocznych miejscach – z zakazami, nakazami – to wszystkim ułatwi życie.

4. Na miejscu w pierwszej kolejności odszukajcie obsługę obiektu, by od nich bezpośrednio uzyskać zgodę na wejście do stajni, lub spacer po terenie Ośrodka.

5. Jeśli chcecie Państwo zabrać ze sobą psy prosimy by były one na smyczy! Psy nieobeznane z końmi reagują w różne sposoby na konie – szczekają, uciekają lub rzucają im się pod nogi, aby uniknąć wypadku prosimy o trzymanie ich na smyczy!

6. Czekając na obsługę obiektu prosimy nie blokować przejść dla koni prowadzonych przez dzieci lub obsługę, prosimy nie przykładać małych dzieci do końskich głów w trakcie przeprowadzania koni przez plac lub w stajni, również mocno prosimy o nie prze/chodzenie za końskimi zadami. To wszystko prowokuje niebezpieczne sytuacje, a w końcu chcemy mieć po wizycie w stajni same miłe wspomnienia :-)

7. Nie dokarmiaj zwierząt w stajni – koty, psy czy konie są karmione regularnie – nigdy nie wiadomo czy jakieś zwierzę nie ma na coś alergii lub nie ma przymusowego postu, by lepiej uporać się z chorobą – chwila przyjemności dziecka, może prowokować później niebezpieczne zachowania zwierząt – rzucanie się w stronę wyciągniętej ręki z kłami lub zębami.

Oczywiście, wszystko jest dla ludzi! :-)
Wszystkie stajnie istnieją, by przyjmować zwiedzających, by uczyć jeździć konno.Trzeba mieć jednak świadomość, że koń pracujący ciężko przez cały dzień chciałby mieć w stajni azyl i spokój przed następnymi zajęciami. Należy też pamiętać, że przez stajnie przewijają się dziesiątki osób i problem nie dotyczy pojedynczej sytuacji, tylko wielokrotnie powtarza się w ciągu miesięcy.

Wszystko jest dla ludzi, ale przede wszystkim trzeba pamiętać o bezpieczeństwie i poszanowaniu reguł panujących w tak specyficznym miejscu łączącym konie z ludźmi :-)

DODANO: 4 sierpnia, 2015